کسب درآمد
RSS

دوستان امروز براتون یه وبسایت بسیار خوب رو معرفی میکنم که بسیار خوب و پر محتواست حتما سر بزنید 

http://wle.ir/?mref=464

نظر یادتون نره 


برچسب ها :هر آرایشی از عناصر الکتریکی که حداقل یک مسیر بسته در آن موجود باشد ، مدار الکتریکی می نامیم. نظریه مدارهای الکتریکی متغیرهای اساسی مورد نظر که در تحلیل مدار به دنبال آنها هستیم، ولتاژها و جریان های شاخه های مختلف مدار می باشد که برای این شاخه ها جهت قراردادی برای ولتاژ و جریان آن را به طور اختیاری انتخاب می کنیم.

 

دانلود

حجم فایل: 1.02 مگابایت

رمز فایل در صورت نیاز:www.tiva.in

منبع: Tiva.in

 


برچسب ها :


اگر توجه کرده باشید در سیستم های کامپیوتری معمولی در خانه یا شرکت, همیشه برجستگی هایی در انتهای کابل موس, کیبورد یا مانیتور وجود دارند. این اشیاء معمولا در انتهای کابل های انتقال قدرت که به انتقال دهنده های خارجی متصل هست (مانند کابل برق لپ تاپ یا پرینتر های جوهر افشان) نیز وجود دارند.
 
 
این برجستگی را به نام مهره فریت یا چوک فریت شناخته و هدف از کار گذاشتن آن در دستگاه های دیجیتال کاهش تداخل الکترومغناطیسی و تداخل فرکانس های رادیویی است. مهره فریت طراحی بسیار ساده ای داشته و تنها از یک محفظه خالی حاوی یک استوانه فلزی تشکیل می شود. فریت از آلیاژ اکسید آهن (زنگ آهن, ماده ای نیمه مغناطیس ) و درصد بسیار کمی از فلزات دیگر ساخته شده و در زمان ساخت کابل زیر روکش پلاستیکی قرار می گیرد.
 
کامپیوتر ها سیستم های پر اعوجاجی هستند. در زیر کیس کامپیوتر و بر روی مادر بورد نوسان ساز های از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاهرتز مدام در حال کار هستند. موس, کیبورد و سایر قطعات جانبی نیز در نوع خود پردازنده و نوسان ساز داشته و تمامی این نوسان ساز ها در فرکانس رادیویی مختص به خود عمل می کنند که در نهایت تمامی این امواج رادیویی توسط پوشش دور دستگاه ها تا حد امکان حذف خواهند شد.
 
منبع دیگر اعوجاج و نویز کابل اتصال بین دستگاه هاست. کابل امواج را در مسیر های طولانی جا به جا کرده و به سادگی اطلاعات را به دستگاهی دیگر انتقال می دهد. اما بازرترین مشکل بعد از افت سیگنال در مسیر های طولانی, تداخل امواج آن با امواج رادیو تلوزیون یا دستگاه های مجاور آن است. مهره فریت توانایی حذف نسبی امواج منتشر شده و تبدیل آنها به حرارت را در خود دارد و به همین خاطر آن را همیشه در انتهای طول کابل مشاهده می کنیم.
 
منبع: howstuffworks

برچسب ها :


این برنامه با Excel برنامه نویسی شده است و می توان از به عنوان یک نرم افزار کامل محاسبات خازن استفاده کرد .شما توسط این نرم افزار می توانید به محاسبه موارد زیر تنها با وارد کردن اطلاعات ورودی خواسته شده بپردازید
1-محاسبه مقدار بانک خازنی با استفاده از قبض برق

2-محاسبه مقدار بانک خازنی با استفاده ظرفیت ترانس

3-محاسبه فیوز و قطر کابل پله های خازنی

4-محاسبات مورد نیاز در انتخواب خازن

5-بررسی تشدید ترانس همراه با بانک خازنی

6-پارامترهای خازنهای فشارقوی

 

Download


برچسب ها :


کی از دیکشنری های قدرتمند تخصصی رشته الکترونیک دیکشنری البرز است که به ترجمه لغات به صورت تخصصی پرداخته است. این دیکشنری با یک دیکشنری عمومی ارائه شده است که به صورت یک پک در نرم افزار نصب شده قرار دارد. به مهندسین رشته برق، این دیکشنری ارزشمند توصیه می شود.
این دیکشنری قابلیت تلفظ لغات و اضافه نمودن لغات خاص و جدید را نیز داراست. همچنین در محیط های مختلف فقط با یک کلیک می توانید معنی آن لغت را بیابید.
دیکشنری تخصصی برق الکترونیک

دیکشنری تخصصی برق الکترونیک
با حجم ۲۱٫۵ مگابایت


 دانلود

منبع : www.mohandesidl.ir


برچسب ها :


نام هوش مصنوعی در سال ۱۹۶۵ میلادی به عنوان یک دانش جدید ابداع گردید. البته فعالیت درزمینه این علم از سال ۱۹۶۰ میلادی شروع شده‌بود.(مرجع۱) بیشتر کارهای پژوهشی اولیه در هوش مصنوعی بر روی انجام ماشینی بازی‌ها و نیز اثبات قضیه‌های ریاضی با کمک رایانه‌ها بود. در آغاز چنین به نظر می‌آمد که رایانه‌ها قادر خواهند بود چنین اموری را تنها با بهره گرفتن از تعداد بسیار زیادی کشف و جستجو برای مسیرهای حل مسئله و سپس انتخاب بهترین آن‌ها به انجام رسانند. این اصطلاح (هوش مصنوعی) برای اولین بار توسط جان مکارتی (John McCorthy) که از آن به‌عنوان پدر «علم و دانش تولید ماشینهای هوشمند» یاد می‌شود استفاده شد.آقای جان مکارتی مخترع یکی از زبانهای برنامه نویسی هوش مصنوعی به نام (lisp) نیز هستند. با این عنوان می‌توان به هویت هوشمند یک ابزار مصنوعی اشاره کرد. (ساختهٔ دست بشر، غیر طبیعی، مصنوعی) حال آنکه AI به عنوان یک اصطلاح عمومی پذیرفته شده که شامل محاسبات هوشمندانه و ترکیبی (مرکب از مواد مصنوعی) است. از اصطلاح strong and weak AI می‌توان تا حدودی برای معرفی رده‌بندی سیستم‌ها استفاده کرد. AI‌ها در رشته‌های مشترکی چون علم کامپیوتر، روانشناسی و فلسفه مورد مطالعه قرار می‌گیرند، که مطابق آن باعث ایجاد یک رفتار هوشمندانه، یادگیری و سازش می‌شود و معمولاً نوع پیشرفتهٔ آن در ماشینها و کامپیوترها استفاده می‌شود.


برچسب ها :


جزوه بسیار خوبی در رابطه با زبان Verilog که تقریبا بهترین زبان توصیف سخت افزار است را برای شما آماده کرده ایم . این جزوه توسط استاد صفری استادیار دانشگاه تهران آماده شده است و جا دارد از زحمات ایشان قدردانی کنیم . اما خیلی ها تا الان اسم Verilog و یا زبان توصیف سخت افزار را نشنیده اند و نمی دانند که چه کاربردی دارد . توضیح خلاصه ای در این مورد و تاریخچه زبان توصیف سخت افزار و زبان های مطرح در این رابطه برای شما آماده کرده ایم .
زبان توصیف سخت‌افزار چیست ؟
HDL سر نام Hardware Description Language ، به خانواده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی گفته می‌شود که جهت مدل‌سازی عملکرد بخشی از یک سخت‌افزار به کار گرفته می‌شوند. توصیف سخت‌افزار به کمک HDL ها به دو شکل کلی امکان پذیر است:
روش اول : مدل‌سازی ساختاری سخت‌افزار، که با تشریح ارتباطات خارجی، اجزای تشکیل دهنده داخلی و اتصالات میان‌ آنها، جهت توصیف ساختار و اجزای تشکیل دهنده یک سخت‌افزار به کار برده می‌شود.
روش دوم : مدل‌سازی رفتاری سخت‌افزار، جهت توصیف انتزاعی رفتار یک سخت‌افزار بدون در نظر گرفتن جزئیات ساختار آن می‌باشد که بدون لحاظ کردن اجزای تشکیل دهنده، به توصیف خروجی‌های مدل بر اساس تابعی از ورودی‌های آن می‌پردازد. مدل‌سازی رفتاری یک سخت‌افزار در سطوح مختلفی از انتزاع صورت می‌پذیرد که سطوح بالاتر رفتار سخت‌افزار را به صورت چکیده‌تر با جزئیات کمتری نسبت به سطوح پایین تر انتزاع، توصیف می‌کنند.
طراحی یک سخت‌افزار بر اساس طرح شماتیک مداری که در گذشته از آن به وفور استفاده می‌شد، با اینکه شامل اطلاعات بسیار کاملی در مورد سخت‌افزار و اجزای تشکیل دهنده آن بود، اما در توصیف طرح‌های بزرگ به خاطر حجم بسیار زیاد اجزای تشکیل دهنده طرح بسیار پیچیده گشته و حجم مستندات آن خارج از کنترل می‌گشت. همچنین در روش سنتی طراحی از ایده‌های مطرح شده در طرح هیچ گونه حفاظتی به عمل‌ نمی‌آمد و امکان سواستفاده از آنها توسط اشخاصی که طرح به آنها فروخته می‌شود، وجود داشت.
در طراحی یک سخت‌افزار با توصیف متنی‌ آن به کمک یک زبان برنامه‌نویسی، هم حجم مستندات طرح کاهش یافته و هم امکان حفاظت ایده‌های طرح به وجود آمده است. علاوه بر این توصیف متنی یک سخت‌افزار به کمک HDLها برای کامپیوتر قابل فهم‌تر از طرح شماتیکی آن سخت‌افزار با اطلاعات تصویری می‌باشد.
مهمترین وجه تمایز یک زبان توصیف‌ سخت‌افزار با یک زبان برنامه‌نویسی متداول مانند C ، در نحوه اجرای خط‌کد‌ها می‌باشد، در زبان‌های برنامه نویسی متداول مانند C خط کد‌های نوشته شده به ترتیب از بالا به پایین اجرا شده تا در نهایت به اتمام برسند، در حالی که در زبان‌های توصیف سخت‌افزار اجرای دستورات ماهیت ترتیبی و سریال نداشته و تمام خط‌کدها به صورت موازی و همزمان اجرا می‌شوند، در واقع برای توصیف سخت‌افزاری که ممکن است از چندین بخش‌ ساخته شده باشد که خروجی آنها به صورت همزمان تغییر می‌کند، زبان‌های برنامه‌نویسی متداول با ماهیت اجرای ترتیبی خود کاربردی ندارند.
زبان توصیف سخت‌افزار Verilog
زبان توصیف سخت‌افزاری Verilog‌ سرنام Verifying Logic جهت مدل‌سازی سیستم‌های الکترونیکی ابداع شده است که کلیه مراحل طراحی ، ارزیابی و پیاده سازی یک مدار آنالوگ یا دیجیتال یا یک مدار ترکیبی را در چند سطح انتزاع پوشش می‌دهد.
Syntax این زبان بسیار مشابه به زبان C می‌باشد و در توسعه آن از ویژگی‌های زبان C الگو گرفته شده است. این زبان در سال 1981 توسط Phil Moorby در شرکت Gateway Design Automation ابداع شد و در سال 1985 نرم‌افزار شبیه‌ساز این زبان به نام Verilog-XL عرضه شد در سال 1989 این شرکت به همراه حقوق معنوی این زبان توسط شرکت ‍Cadance خریداری و سپس مستندات آنرا برای استفاده عمومی، به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گرفت.
در سال 1993 این زبان توسط IEEE بازنگری و استانداردسازی شد در همین سال بر اساس آمار EE Times حدود 85 درصد از طراحی‌های مدارات مجتمعی که به کارخانه‌های تولید‌کننده ادوات نیمه‌هادی سفارش داده شدند، به زبان Verilog توصیف شده بودند.
از جمله امکانات زبان Verilog محیط PLI آن سر نام Program Language Interface می‌باشد که به کمک آن می‌توان کنترل برنامه را از زبان Verilog بر عهده تابعی که به زبان C نوشته شده است قرار داد، این قابلیت موجب شده تا زبان Verilog انعطاف پذیر گشته و توسعه برنامه در آن توسط زبان C نیز امکان پذیر باشد.
زبان توصیف سخت‌افزاری Verilog مورد استقبال صنایع بزرگ قرار گرفته است به طوری که امروزه این زبان به عنوان یک زبان پرکاربرد در صنعت طراحی و تولید مدارات دیجیتال شناخته شده است. در مقابل زبان VHDL از سوی جامعه آکادمیک مورد استقبال قرار گرفته و بیشتر در پروژه‌های دانشگاهی از آن بهره گرفته می‌شود.
تمرکز وب‌سایت تخصصی سخت‌افزار ایران نیز با توجه به برتری‌های ذکر شده بر روی زبان توصیف سخت‌افزاری Verilog می‌باشد. به همین منظور جهت فراگیری این زبان خودآموز زیر را به خوانندگان گرامی اهدا می‌کنیم.

 

DOWNLOAD


برچسب ها :

موضوعات
    مقالات
    میکروکنترلرهای AVR
    آموزش
آرشیو مطالب
نظرسنجی
    نظر شما راجع به مطالب وبلاگ چطور است؟
پیوندهای روزانه
درباره ما

    سلام با عرض خوش آمد خدمت دوستان این بلاگ یک بلاگ علمی و کاربردی برای علاقه مندان به رشته برق و الکترونیک هستش و امیدوارم مطالب این وبلاگ خوشایندتون باشه دوستان
آمار وبلاگ
» بازدید امروز : 5
» افراد آنلاین : 1
» بازدید دیروز : 16
» بازدید ماه : 79
» بازدید سال : 4055
» کل بازدیدها : 18661
» مجموع اعضا : 7
» تعداد مطالب : 103
» تعداد نظرات : 21
کد های کاربر
الکترونیک قرن 21 +++++++++++++++++++++++++++++++++++
پربازدیدترین مطالب
************

پورتال تفریحی

کلیک طلا